Ana içeriğe atla

Yayın Kurulu Üyeleri: Buket BAŞARAN AKKAYA, Emine KAMÇI, Emine ORTAKAYA, Selvet BAYRAKTAR TOKAT, Sultan ÇAMUR KARATAŞ, Şule SEPİN İÇLİ.

Seslendirenler: Burcu BAŞARAN YANGER, Ecem ZAFER, Filiz ARICIOĞLU, Mavisel YENER, Müge TÜZÜN GERÇEK, Münevver Ertürk, Nazmiye COŞKUN, Sultan ÇAMUR KARATAŞ, Zeynep KILIÇ, Zeynep PERÇİ.

Montaj: Ali CENGİZ, Nazlı KÖSE TÜRKAN, Ömer GÖKTAŞ, Yılmaz ARSLAN.
Düzeltmenler: Ayşen DOĞRUER, Buket BAŞARAN AKKAYA, Esra Ebru MAVİ, Sultan ÇAMUR KARATAŞ.

Web sitesi: www.umudunkadinlari.com

E-posta: umudunkadinlari@gmail.com

You tube Kanalı: Umudun Kadınları

https://www.youtube.com/channel/UCemhgfNg5mivFwRrJPO9FZQ

Twitter: Umudun Kadınları Dergi@KadUmudun  

https://twitter.com/KadUmudun

İnstagram: umudunkadinlari

https://instagram.com/umudunkadinlari?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Facebook hesabı: Umudun Kadınları

https://www.facebook.com/profile.php?id=100077440465949

Facebook sayfası: Umudun Kadınları Dergi

https://www.facebook.com/Umudun-Kad%C4%B1nlar%C4%B1-Dergi-107662891830597/?ref=page_internal

Podcast: https://podcasters.spotify.com/pod/show/umudun-kadnlar

Spotify: umudun kadınları

Spotify: https://open.spotify.com/show/6AjV2k5J5oO1DgKV3AkuVM

Apple:

WhatsApp: Şule Sepin İçli: 05323604831

        Sultan Çamur Karataş: 05065140294


Yazan: Şule Sepin İçli

Sevgili izleyenlerimiz, kadınların uğradığı haksızlıklar karşısında umudumuzu elimizden bırakmadan yine sizlerle birlikteyiz. Seçim sürecinde kadın temsiliyetine önem verilmemesi, 6284 Sayılı Şiddet Yasasına uzatılan dil, en önemli hak ihlalleri arasında yerini aldı. Dilimizin döndüğünce aydınlanmayı sürdürmeye çalıştık. Bakalım neler var dergimizin içeriğinde?

Sultan Çamur Karataş, ‘İnsanların Şiddete Uğramasını Kim İster’ yazısında, 6284 Sayılı Şiddet Yasasına dil uzatanların hangi amaçlarla bu tartışmayı başlattığını ortaya koyuyor.

‘Kadın ve Politika’ köşemizde Emine Ortakaya, seçim sürecinde kadınların ve engellilerin başına gelen ayrımcılığı istatistiki bilgiler ışığında ele alıyor, ‘Yarım Kalan Umutlar Umudumuz Var’ yazısında.

Selvet Bayraktar Tokat ‘Kadının Güncesi’ köşemize yok sayılmak istenen, mücadele etmekten vazgeçmeyen kadınların haberlerini taşıyor.

‘Arı Kovanı’ köşemizde Emine Kamçı, kütüphanede çalışan Yasemin Yazar’ı konuk ediyor. Olması gereken kültürel çalışmaları keyifle öğreniyoruz ‘Örnek Alınacak Bir Kütüphane Çalışması’ başlığını taşıyan söyleşide.

Şule Sepin İçli, ‘Üçümüzden Biri’ yazısında, tanıdık tecavüzüne uğrayan avukat kadının kendisiyle yüzleşmesini anlatan bir tiyatro oyununu değerlendiriyor.

Ergür Altan, kadınların evlenmeden öncesini, evlendikten sonrasını, anneliklerini şiirsel bir anlatımla canlandırarak gerçekleri gözler önüne seriyor, ‘Mum Hikayeleri’ yazısında.

Yayla Boztaş, ‘Foça’yı Kullanma Kılavuzu’ yazısında sözel olarak beynimize kazınan doğayı yanlış yorumlama olaylarının ezberini bozuyor.

Selvet Bayraktar Tokat, canını kurtaran insanların, deprem sonrasında evlerine barklarına sahip çıkabilmek için başvurdukları yöntemleri ve bizi hayrete düşüren örnek olayları ele alıyor, ‘Düşünmeye Davet Eden Bir Ders’ yazısında.

Bu sayımızda Nilgün Uygur ile tanışacağız. Otizmli çocukların nasıl dışlandığını anlatıyor, ‘Bir Çocuk Koca Dünyaya Sığmaz mı’ yazısında.

Selvet Bayraktar Tokat, ‘Bilim Dünyasında Bu Ay’ köşemizde yine iki ilginç haberle bilgilendiriyor bizleri. Kahve içmeyi çok sevenlere hem müjdesi var hem de dikkat sinyalleri.

‘Duygularımızı İfade Edebiliyor muyuz’ köşemizde Menekşe Koçak, güvensizlik yaşayan insanların mutsuzluklarıyla ilaçla baş etmeye çalıştıklarını ve toplumda giderek artan güvensizliği vurguluyor, ‘Kesmiyor ne İlaç Ne de Antidepresan’ yazısında.

‘Tarihin Kadın Yüzleri’ köşemizde Aynur Yurtseven, Helen Keller’i tanıtmış bizlere ‘Mucize Kadın Helen Keller’ yazısında. Helen Keller’in adını duymayan yoktur belki ama onu bu kadar yakından tanıyanların sayısı ne kadardır bilemeyiz.

‘Rol Modellerimiz’ köşemizde Şule Sepin İçli, ‘Beypazarı Kınalı Eller Lezzet Atölyesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ Müdürü Nesrin Dinçkan ve üye Esra Dinçkan’ı konuk ediyor, ‘Beypazarı Deyip de Geçmemeli’ başlığını taşıyan söyleşide.

‘Dengede Kalmak’ köşemizde yeni bir yazarımız daha var, Doktor Şelale Özmen. ‘Rahim Ağzı Kanserinden Korunma ve Aşı’ yazısında, rahim ağzı kanserinden korunmada yeni gelişmeleri paylaşıyor bizimle.

Emine Kamçı ‘Düşlerimin Oyunu’ yazısında, iç dünyasındaki karışıklığı içtenliğiyle ve çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

Buket Başaran Akkaya, ‘Cinsel Kimliğiyle Kadın’ yazısında kadının hayatı boyunca ne kadar çok sınırlandırıldığını anlatıyor bütün yönleriyle.

‘Deneyimlediklerim’ köşemizde Rahime Söylemez Çetin, bu kez yaratıcı yemek tarifleriyle değil de Ege mutfağının ünlü ürünlerini tanıtıyor bizlere, ‘Ege Mutfağı’ yazısında.

‘Sanatın Kadın Sesleri’ köşemizde Selvet Bayraktar Tokat, önce film tanıtımıyla bambaşka yerlere götürüyor bizi. Ödül alan sanat haberleriyle içimize umut aşılıyor.

‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ köşemizde, Emine Kamçı’dan bir öykü var. ‘Selam Benden Dağlara’ adlı öyküsünde bizi özlediğimiz eski güzelliklerle buluşturuyor.

‘Yüreğimizden Taşanlar’ köşemizde, ‘Ben Karşının Ölüsüyüm’ şiiri var. Ayrımcılığın istemediğimiz biçimde sıklıkla yaşandığı günümüzde, tek tek tanıklık ettiriyor bizi tüyler ürpertici ötekileştirme olgularına

 ‘Umut Şarkıları’ köşemizde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle ‘Çocuğum’ şarkısında “Sana gülmek yaraşır çocuğum” diyor Seyyal Taner.

Gelecek sayımızda hepimizi umutlandıracak yazılarımızla buluşmayı umuyoruz. Esen kalın.